لباس اسکی

تاریخچه اسکی

اسکی در ایران از اوايل ۱۳۰۰ به عنوان ورزشی لوکس و برای قشری مرفه باب شد. در سال ۱۳۲۳ فدراسیون اسکی ایران تاسیس و پس از عضویت آن در فدراسیون جهانی اسکی در سال ۱۳۳۴ به صورت رسمی وارد رشته های ورزشی ایران شد.

اولین ریاست فدراسیون اسکی ایران را فیلیکس آقایان به عهده داشت و آقای کاظم گیلان پور دبیری این فدراسیون را انجام می داد.

انواع اسکی

اسکی یکی از محبوب ترین ورزش ها در کشور هایی است که دارای آب و هوای سـرد می بـاشنـد. در مـقایسه با دو و شنا که جزء ورزش های مناسب برای سیستم قلبی عروقی بدن محسوب می شوند، شکی وجود ندارد که تعداد زیادی از افراد ترجیح می دهند اسکی کنند تا هم تناسب اندامشان را حفظ کنند و هم خود را گرم نگه دارند. 

1- آلپاین: 

طی آن اسکی بازان از ارتفاعات کوه به طرف پایین کوه اسکی می کنند که از نظر سرعت و عبور زیگزاک از بین چوب های پرچم، امتیازاتی به آنها داده می شود.

2- مار پیچ و مار پیچ کوچک:

در دامنه یک شیب انجام می شود و اسکی باز باید از بین چوب های پرچم با حرکات مارپیچ یا زیگزاک عبور کند.

3- سرعت یا شوس: 

این اسکی با روش آزاد و با سرعت زیاد در یک مسیر مستقیم و بدون پیج و کنترل، انجام می شود.

4- باله: 

نوعی مسابقه در اسکی آزاد است که در آن هر اسکی باز یک عمل یا یک حرکت زیبا و جالب باله را با ترنم موسیقی در یک شیب ملایم انجام می دهد.

5- استقامت بیاتلون: 

مسابقه قهرمانی اسکی است که در آن مسابقه دهندگان، بیش از ۲۰کیلومتر اسکی صحرایی انجام می دهند و در یک نقطه معین متوقف می شوند. سپس با اسلحه به طرف هدف هایی كه در آنجا قرار داده شده است نشانه گیری می كنند. اسكی بازی كه هدف را زودتر از دیگران ببیند و به طرف آن شلیك كند برنده است. اسكی بازی هم كه هدف را پیدا كند ولی مدتی برای یافتن آن معطل شود آن مدت زمان را بعنوان جریمه از امتیاز كلی او كسر می كنند.

6- اسکی صحرا نوردی:

مسافت این مسابقه اسكی 50 كیلومتر است و معمولا شامل اسكی كردن از فراز و نشیب تپه ها و در سطح زمین می باشد. وسیله اسكی مخصوص این مسابقه(چوب اسكی) باریكتر و سبكتر از سایر اسكی هاست و كفش آن نیز بدلیل مسافت زیاد سبك می باشد و از ناحیه پنجه پا به اسكی وصل می شود.

7- دان هیل: 

در این مسابقه اسکی باز باید از بالای ارتفاعات مستقیما به طرف دامنه کوه پایین بیاید این مسابقه از ارتفاع ۶۱۰متری و به طول ۱/۵تا ۳مایل انجام می شود. اسکی بازان به فاصله یک یا دو دقیقه از یکدیگر به طرف پایین حرکت می کنند و سریع ترین اسکی باز برنده شناخته می شود.

8- اسکی صحرایی با پرش: 

این اسکی همراه با پپوشاک اسکی رش است و برنده اسکی بازی است که بالاترین امتیاز را دارد و مقام انفرادی او در هر مسابقه در نظر گرفته نمی شود.

9- اسکی آزاد: 

در این مسابقه اسکی بازان به طور انفرادی و جداگانه با روشی که در انجام اسکی به کار می برند از داوران امتیاز دریافت می کنند. در اسکی آزاد ۳حرکت انجام می شود:

- فرود از دامنه کوه و دور زدن از تپه ها و بر آمدگی ها .

انجام عملیات باله

اکروبات در دامنه کوه و پرش هوایی


وسایل اسکی به طور کلی به 2 بخش مهم تقسیم می شود

  1. بخش
  2. بخش وسایل جانبی یا همان ست اسکی


پوشاک اسکی

در بخش پوشاک اسکی، ورزشکار باید در انتخاب لباس، شلوار، دستکش، جوراب و عینک اسکی دقت لازم را بکار ببندد تا با در نظرگرفتن سطح خود اعم از مبتدی تا پیشرفته موارد مورد نظر را تعیین کنند.

ست اسکی و وسایل جانبی نظیر چوب اسکی، باتوم، کفش و کلاه ایمنی و کلاه بافت دیگر مواردی هستند که اسکی باز باید در انتخاب آنها دقت لازم را کند.

وسایل جانبی و ست اسکی

ست اسکی یا وسایل جانبی اسکی آن دسته از وسایلی است که مختص ورزش اسکی است که شامل چوب اسکی، فیکس، باتوم، کفش اسکی و کلاه ایمنی می شود.

چوب اسکی :مهمترین وسیله مورد استفاده در اسکی است. چوب های اسکی در گذشته بسیار بلند بودند، ولی کم کم قوس وسط چوب بیشتر و انتهای آن پهن تر و به طور کلی چوب اسکی ها کوتاه تر شدند.اغلب توصیه می شود در حالت مبتدی اندازه چوب اسکی کمی بالاتر از بینی اسکی سوار در حالت ایستاده باشد.در انتخاب چوب اسکی عواملی از جمله قد و وزن اسکی سوار حائز اهمیت است.


فیکس: وسیله ای است که به چوب اسکی پیچ شده و کفش ها در آن قفل می شود و در صورت لزوم باز می شود تا از پیچ خوردگی، شکستن و یا دررفتگی جلوگیری کند.

باتوم :وسیله ای است که اغلب با هدف حفظ تعادل خریداری می شود و در انتخاب آن عواملی از جمله قد اسکی باز دخالت دارد و قیمت آن حداقل 40 هزار تومان است.


کفش اسکی :از جمله مهمترین تجهیزات اسکی می باشد که اسکی باز باید در آن احساس راحتی کند و به تعداد بندهای آن نیز توجه ویژه شود و حتی طریقه بستن بندها اهمیت زیادی دارد.کفش های با سه بند اغلب برای مبتدی ها و با 4 بند برای حرفه ای ها است.


کلاه ایمنی :نیز از جمله دیگر وسایلی است که برای حفظ ایمنی سر و در کنار آن گرم نگهداشتن این ناحیه بکار می رود.

تجهیزات پوشاک اسکی

تجهیزات در بخش پوشاک اسکی به کاپشن اسکی، شلوار اسکی، جوراب اسکی، دستکش و عینک اسکی تقسیم می شوند.

کاپشن اسکی : یکی از مهمترین تجهیزات اسکی آن هم در فضای سرد و برخی محیط است که دمای بدن را در حالت مطلوبی قرار می دهد و دیگر نیازی به پوشیدن لباس فراوان برای گرم کردن نیست. کاپشن های اسکی اغلب برای اینکه در محیط سفید رنگ برفی به خوبی دیده شوند با رنگ هایی به غیر از سفید انتخاب می شوند.


شلوار اسکی : نیز که اغلب به صورت ست با کاپشن خریداری می شود، در رشته های مختلف اسکی (آلپاین، اسنوبرد، صحرانوردی) انواع متفاوتی دارد.به عنوان مثال، در ورزش اسنوبرد فاق شلوار پایین تر است.


دستکش : دست ها در ورزش اسکی از حساس ترین بخش های بدن هستند که اغلب بیشتر در معرض خطر یخ زدن و سرما قرار می گیرند. دستکش های اسکی 25 هزار تومان به بالا قیمت دارند.

جوراب های اسکی : از جمله تجهیزات اختصاصی ورزش اسکی است که از نظر پزشکی نیز برای جریان سریع و مطلوب خون در پا بکار می روند و پاها را از نظر یخ زدگی ایمن می دارند ولی اغلب توسط اسکی بازان استفاده نمی شوند.

عینک اسکی: وسیله ای برای محافظت از چشم در فضای پرانعکاس پوشیده از برف در مقایسه با اشعه های مضر و خطرناک خورشید است. 

در برخی موارد اسکی بازانی که سرمای بیشتری احساس می کنند، در کنار پوشش خود از کلاه بافتنی نیز استفاده می کنند تا گرمای بیشتری را به سر خود هدیه دهند.


با این حساب، ورزش اسکی از جمله مهمترین ورزش هایی بوده که لازم است وسایل و تجهیزات و پوشاک مورد نظر آن با دقت و توجه به مسائل مختلف تهیه شود.بسیاری از لوازم اسکی در میان مبتدیان و حرفه ای ها متفاوت است و در اغلب موارد امکان ارتقاء دادن آنها وجود دارد.اسکی از جمله ورزش های پرطرفدار فصل سرماست که با تهیه وسایل و تجهیزات مناسب می توان لذت انجام آن را دوچندان کرد 


/ 0 نظر / 5 بازدید